Moje životní láska TEREZKA

Terezka se narodila 4.9.2001 v Ostravě-Zábřehu s krásnými mírami miminka.Byla dlouhoočekávaným dítětem,přišla na svět po několika letech „pokusů“ a marného boje otěhotnět (narozena po IVF).Průběh těhotenství a porodu byl celkem komplikovaný.I přes její míry se už od začátku objevily zdravotní potíže,které se postupem času stupňovaly,ve 4.-měsících bojovala o život a své místečko si nakonec vybojovala.V jednom roce věku ji byla přiřknuta diagnóza Dětské mozkové obrny s centrálním hypotonickým syndromem a k tomu měla další zdravotní komplikace. Byla to pro Nás krutá zpráva,vůbec jsme ani netušili co to pro ní a také Nás znamená. Následoval nekonečný kolotoč vyšetření a rehabilitace s hospitalizacemi v nemocnici.Ve dvou letech Terezka nastoupila do intenzivní péče Denního stacionáře v Ostravě-Porubě.I přes nepříznivé prognózy,které ji lékaři dávali, tak Terezka má ten „dar“,že je mentálně v pořádku.Je milá,inteligentní a velmi upovídaná holka.“Jen“ to tělo jak my říkáme je zakleté a postupem času se ukázalo,že její tělesné postižení je nezvratné a velmi těžké (DMO-kvadruspastická forma-postižení všech čtyř končetin).

Terezka má bohužel k tomu spoustu přidružených diagnóz.V roce 2006 podstoupila ortopedickou operaci šlach,která se nakonec ukázala jako úspěšná.I přesto v roce 2007 nastoupila do první třídy na speciální základní školu Ukrajinská.O dva roky později se ji potvrdila další diagnóza-epilepsie. Obrovská zvídavost Terezky ji umožnila projít postupně všemi ročníky školní docházky. Nebylo a není  to vždy tzv.procházka růžovým sadem,během školní docházky měla nespočet  zdravotních problémů a komplikací,ale její touha a cílevědomost a hlavně bojovnost ji neopouštějí.V roce 2008 absolvovala jako nejmladší účastnice Počítačový kurz pro hendikepované a závěrečnou zkouškou završila svoji snahu. Osvědčení,které ji visí nad stolem,je toho důkazem. Péče o Terku nebyla nikdy jednoduchá,prošla si už nespočet tolika operacemi,komplikacemi,hospitalizacemi,bohužel dvakrát sváděla boj o svůj život a ocitla se na druhé straně břehu, ale VYBOJOVALA si jej a snaží si užívat života i přes své těžké postižení.Zásadní byla pro ní těžká ortopedická operace v roce 2015 kyčle a pravé nohy.Byla úspěšná a povedla se jak nejlépe mohla. Bez čeho se neobejdeme jsou jednoznačně rehabilitace v jakékoliv formě a podobě.Několikrát absolvovala lázeňské a rehabilitační pobyty v Klimkovicích,Jánských lázních,v rehabilitačním ústavu v Chuchelné,hipoterapie,canisterapie,cvičily jsme jak dětském rehabilitačním stacionáři při Městské nemocnici Ostrava,tak i ve FNO Ostrava-Poruba, jezdily k nám domů také rehabilitační asistenti, kteří s Terkou cvičili naprosto bezvadně.Postupem času Terce bohužel přibývají další přidružené diagnózy,se kterými  se snaží prát velmi statečně. Bez multioborového sledování  a péče všech lékařů, kteří se společně s námi o Terku starají, bychom nemohli ani „fungovat“. Péče o Terezku je po všech stránkách velmi náročná, jak po stránce fyzické, časové, ale také finanční….. to je také bolestná stránka všeho, protože né všechny pomůcky, pobyty, rehabilitace hradí pojišťovna a mnohdy na Nás pečující kladou takové nároky, že toto nejsme shopni Terezce zajistit sami…. z jednoho příjmu, který zajistí manžel toto zvládnout nelze!

Bez laskavé a vnímavé pomoci přátel,nadací se neobejdeme. I díky nim se i tak komplikovaná péče o Terezku,stane přístupnější. Díky za ně, jsou to Naši  andělé,kteří  nám dávají křídla a já jsem za ně neskutečně šťastná,protože s některými Nás dnes pojí i krásné přátelství a díky svému srdci pomohou Terezce dopřát i to,co se u zdravých dětí považuje za samozřejmost, že se jim splní. Některé pomůcky se snažíme také řešit půjčovnou pomůcek (zaplacení půjčovného taky musíme zaplatit), ale nejde to vždy, protože poměrně dost jich je k aktuálním potřebám a mírám Terezky.

Je toho tolik,že Nás už situace přivedly k zoufalým a  kritickým řešením,jen né vždy se taky najde. V tomto případě jdou veškeré sny,touhy a přání zcela bokem. Ráda bych se také zmínila o Terezčiných zájmech a zálibách J,jsou její nedílnou součástí. Její vášní je hudba,ať už je to poslech,zpěv či hraní na klávesy,na které se ji daří hrát ikdyž jen jednou rukou už skoro 7 let. I díky laskavému vedení pana učitele z Hudební školy se Terči v tomhle daří a je max. spokojená. Nejde nám o výkony, ale o radost z toho,že i přes její postižení rukou může i ona mít takovou vášeň, kterou ji hudba přináší. Takže absolvování koncertů jejich oblíbených interpretů a kapel, když ji to zdraví dovolí, tak na ně s radostí vyrážíme.

Moc ráda taky čte. Jako správná ženská miluje oblečení a módu,kosmetiku a líčení. Ráda zpívá,miluje společnost přátel a kamarádů,se kterými si s oblibou posedí třeba u dobrého čaje J, pokud ji to i tady  jen malinko zdraví pustí. Taky se ráda zúčastňuje různých sportovních akcí ve smyslu charitativního smyslu,je úžasnááááááááá. Nemůžu zapomenout na její velkou vášeň a to je lyžování na monoski-tomu zcela propadla. V nadcházejících dnech může Terka i díky milé osůbce v podobě Renátky (ta mě asi zastřelí J ) a školy, absolvovat lyžařský kurz na monoski v Krkonoších. Ty krásné chvíle s přáteli,kamarády přímo miluje! Ona je trochu Terka bláznivý adrenalinový človíček J, ale s krásnou,něžnou a fantastickou duší. Né vždy jde vše tak jak bychom si přáli i samotná Terezka, nám pečujícím rodičům i síly slábnou, kolikrát se ocitáme v propadu vyčerpání, syndromu vyhoření.

Pro Terezku ale bojujeme co nejvíce a na maximum jak to jen jde,ona je tím Našim hnacím motorem i přesto ,že je plně a zcela odkazána na Naši péči. V současné chvíli se Terezce zdravotně moc nedaří,ale je hodně statečná a se svou bojovnou povahou,věříme,že bude dobře, tak nějak po Našem J, ale jsem moc rádi za každou strávenou krásnou chvíli s Naší dcerou. “Trochu“ nám to komplikují kolapsové stavy a vyčerpání (epi záchvaty máme v normě-ťukáme na dřevo), potvrzen únavový syndrom, po prodělané mononukleóze je tak oslabená, imunita na nule, nyní několik antibiotik po sobě L. Bohužel tušíme, že její  hlavní diagnóza není asi ta pravá, ale i přes bohužel značné množství léků a prožitých zklamání a bolestí, je pro nás Terezka neskutečně pozitivním a bojovným človíčkem. Pokud je to ve Vašich silách Terezku podpořit budeme hodně rádi. Aktuálně je toho poměrně dost co řešíme, ať je to vozík, který se pohybuje v řadu statisíců, převoz na toaletu, lehátko do vany, léky, dosluhuje speciální židle-která umožňuje Terezce sed, polohovací vak, vzduchové dlahy a jiné ostatní důležité věci, které Terka ke svému nelehkému životu potřebuje. Nesmírně si vážíme jakékoliv pomoci, podané ruky.

Nebráním se ani osobnímu kontaktu, rádi Vás u Nás přivítáme a poznáme i pokecáme J. Děkuji za přečtení těchto řádků o Terezce.